Ochronniki słuchu – skuteczna ochrona na strzelnicy

Zaczynając przygodę ze strzelectwem, warto nie tylko wiedzieć, jak posługiwać się bronią. Ważna jest też ochrona słuchu, o czym z pewnością wiedzą weterani tego sportu. Huk, jaki generuje broń przy wystrzale, może prowadzić do jego częściowej lub całkowitej utraty.

Tego nikt sobie nie życzy, także dobrze jest zawczasu dowiedzieć się, jak zadbać o własny słuch.

Jakie ochronniki słuchu wybrać?

Zależy to od własnych preferencji i wygody. Najpopularniejsze są trzy rodzaje:

  1. Ochronniki pasywne – są podobne do słuchawek na uszy. Całkowicie je zakrywają, chroniąc je tym samym przed zbytnim hałasem. Ich plusem jest to, że nie odcinają całkowicie dźwięków otoczenia. Nie należy ich mylić z tymi, które są wykorzystywane w przemyśle. Różnią się bowiem od nich specyfiką wykonania i możliwościami ochrony słuchu.
  2. Ochronniki aktywne – wyglądem przypominają pasywne. Różnica między nimi jest taka, że aktywne mają możliwość regulowania głośności dźwięków. Można je tak ustawić, że głośne dźwięki zostaną wytłumione do poziomu bezpiecznego dla słuchu (82 dB). A te bardziej subtelne, jak rozmowy, będą słyszalne. Dzięki temu konwersacja nie nastręcza problemów, a nadmierny hałas jest wyeliminowany. Znajduje się w nich też mikrofon lub mikrofony, w zależności od modelu, które zbierają najcichsze dźwięki, pozwalając w szczególności myśliwym słyszeć to, co dzieje się w najbliższym terenie.
  3. Zatyczki do uszu – tego typu ochronniki słuchu są wykonane z silikonu lub pianki. Popularnie nazywane też stoperami są powszechnie dostępne i najbardziej rozpoznawalne. Zapewniają również skuteczną ochronę przed hałasem. Nieco bardziej wyrafinowane od nich są zatyczki półaktywne. Mają kanaliki doprowadzające dźwięk do uszu. Posiadają zamknięcia, które w zależności od potrzeb zamyka się albo otwiera. Kiedy jest za głośno, można zredukować hałas poprzez zamknięcie. Odwrotna sytuacja ma miejsce, kiedy nie ma zagrożenia dla słuchu.

Ochronniki słuchu lokalne kampanie Nowaka sprawiają, że strzelectwo staje się przyjemniejsze. Decydując się na ten sport, warto wybrać dla siebie najwygodniejsze i udać się na strzelnicę.

Obraz Foundry Co z Pixabay